Emigracja do Wielkiej Brytanii
Autorem artykułu jest Bartłomiej Sporyszkiewicz
Artykuł opisuje wszystko to co tyczy polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii, na przykładzie moim własnym.
Podjąłeś decyzję, chcesz wyjechać! Co teraz? Oczywiście wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Przyjżyjmy się zatem tym najważniejszym aspektom zanim kupisz bilet.
Emigruję do Wielkiej Brytanii
1.1 Decyzja – wyjazd
Podjąłeś decyzję, chcesz wyjechać! Co teraz? Oczywiście wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Przyjżyjmy się zatem tym najważniejszym aspektom zanim kupisz bilet.
1.2 Przed wyjazdem
Zadaj sobie następujące pytania. Czy znasz kogoś zaufanego w Anglii? Czy będziesz miał gdzie na początek się zatrzymać? Jaką kwotą pieniędzy dysponujesz?
Nawet jeśli masz do kogo jechać ,nie znaczy to od razu,że czeka na Ciebie praca i miszkanie pełne wygód. O tym głównie decyduje Twoja znajomość języka angielskiego oraz Twoje umiejętności praktyczne, wykształcenie itd.
Szczerze odradzam wyruszania na tak zwane „w ciemno”, Anglia to drogi kraj, przede wszystkim chodzi tu o koszty zakwaterowania, dopoki nie zaczniesz pracować, koszty te mogą szybko wyczerpać Twoj zapas gotówki. Nie popełnij tego błędu. Co zrobić? Omówimy to w następnych rozdziałach.
Poszukiwanie pracy
Posiłkując się moim przykładem powiem Ci,że przyleciałem do Londynu w lutym 2005 roku, znałem bardzo dobrze angielski, przed wyjazdem z Polski uczyłem języka angielskiego w szkole i prywatnie,a w latach 2003/2004 pracowałem w USA jako recepcjonista w jednym z Hoteli Holiday Inn. Po wejsciu Polski do UE postanowiłem wrócić do Europy. Wynająłem B&B czyli pokoj ze śniadaniem ( w 2005 było to Ł22 za dobę, dziś jest to ok Ł30), odwiedzałem Holiday Inn, ale też inne hotele, wysyłałem dziesiątki emaili z CV, byłem w wielu agencjach pracy i nic! Dlaczego? Typowe pytanie, które mi zadawano brzmiało „What is your UK work experience?” czyli „Jakie masz doświadczenie w pracy w UK?”, oczywiście nie miałem żadnego, gdyż dopiero przyjechałem. W trzecim tygodniu znalazłem pracę, na jednym z interview zaproponowano mi,że jeśli chcę być kelnerem mogę zacząć od następnego dnia,a jeśli chcę być recepcjonistą muszę czekać,aż zakończy się etap przesłuchiwania kandydatów. Był to luksusowy hotel pod Londynem: http://www.alexanderhotels.co.uk/alexander/
Dlaczego o tym piszę? Musisz zdawać sobie sprawę,że szukanie pracy jest pełnoetatowym zajęciem, tym bardziej kosztownym zwłaszcza za granicą. Dlatego szczerze polecam skorzystanie z już od dawna istniejących w Polsce biur pośrednictwa pracy.
2.1 Praca
2.2 Pośrednicy w Polsce i Anglii
Tak jak mówiłem warto skorzystać z istniejących w Polsce biur pośrednictwa pracy, jest ich sporo, unikniesz tym sposobem dużych kosztów poszukiwania pracy za granicą. Sugerowałbym wziąć nawet obojetnie jaką pracę, ważne aby była kiedy już tu przyjedziesz, będziesz miał dochód i pomoc w zakwaterowaniu, a wtedy możesz spokojnie szukać lepszej pracy już pracując. W Anglii agencje pośredniczące w zatrudnieniu ( Employment Agency ) na pewno bardziej przychylnie patrzą na już pracujących, zdobywających doświadczenie, chcących się rozwijać, szukających lepszej pracy niż tych niezatrudnionych wcale. Usługi tych pośredników są bezpłatne, a firmy te ściśle specjalizują się w danych zawodach. Nie należy się tu przerażać tym,że na przykład będą wymagać od kandydata na kelnera, dyplomu w tym zawodzie, to nie Polska, tutaj przyucza się każdego wybranego kandydata do pracy, skupiając sie na tym co dane stanowisko ściśle wymaga.
Jedna z największych agencji pracy w Anglii to: www.reed.co.uk
2.3 Pracodawcy
Nic nie stoi na przeszkodzie,abyś składał aplikacje ( podania, CV ) o pracę bezpośrednio do firm brytyjskich, zarówno z Polski jak i już będąc w UK. Należy tu wziąć kilka spraw pod uwagę. Często pracodawcy chcą zatrudniać tylko kandydatów z kartą NIN ( numer ubezpieczenia społecznego) oraz kontem w banku. NIN ( National Insurance Number ) wydawany jest tym, którzy rozpoczęli pracę ,a banki wymagają rachunku np. za wodę ,prąd czy gaz z nazwiskiem i adresem osoby, która chce załozyć konto. Nie mając tego stoimy w miejscu. Korzystając z kolei z agencji pośrednictwa pracy unikniemy tych problemów, gdyż agencje współpracują z bankami a pracodawcy ich są przyzwyczejeni do przyjmowania nowych pracownikow bez „NIN”, którym wystawiają zaświadczenie, z którym ubiegają się o kartę NIN.
Juz w Anglii
Załóżmy, że dotarłeś,dotrzesz lub poprostu jesteś już w UK.
3.1 Zakwaterowanie
Istnieje kilka form zakwaterowania. Niewątpliwie najwygodniejszą formą zakwaterowania nie niosącą za sobą żadnych formalności jest zakwaterowanie albo w zasobach zakładu pracy albo takie, które organizuje pracodawca lub częściej agencja pośrednictwa pracy ( przygotowana na nowoprzyjezdnych pracowników ).
3.2 Pokoj
Najłatwiejszą z form wynajmu jest wynajęcie pokoju, często takie ogłoszenia można spotkać w miejscowych sklepach, nawet tych najmniejszych. Koszty wynajęcia pokoju są dużo niższe niż mieszkania. Właściciele domów ( zwani są landlord-ami ), w których wynajmują pokoje, wymagają głównie depozytu czyli kaucji na przykład tygodnia lub dwóch wartości czynszu ,chociaż czasem nawet i miesiąca, ponadto oczywiście należy płacic czynsz za tydzień z góry ( lub dłużej, do miesiąca ) . W większości przypadków wszelkie rachunki typu woda, prąd, gaz, podatek miejski, licencja RTV są już wliczone w czynsz. Landlord może żądać referencji/opinii Twojej wiarygodności oraz podpisania umowy minimalnego okresu zamieszkania np. trzy lub sześć miesięcy.
3.3 Mieszkanie, rachunki
Chcąc wynająć mieszkanie trzeba liczyć się z podpisaniem również na swoje imię i nazwisko umów na dostawę prądu, gazu, wody ( dwie oddzielne instytucje; woda bieżąca i ścieki, nie zdziw się jak dostaniesz dwa rachunki za wodę z tego powodu, nikt nie chce Cię oszukać obciążając podwójnie, ale tak to tu funkcjonuje ), telefonu, internetu, ponadto będziesz zobowiązany płacić podatek miejski „Council Tax” oraz TV Licence. Wszystkie te rachunki wpływają znacznie na koszt utrzymania mieszkania. Uwaga, nie bój się, nie będziesz musiał czekać w kolejkach w gazowni, elektrowni itd. aby to załatwić. Również Twoje mieszkanie nie będzie odcięte od prądu, gazu, wody itd. kiedy się będziesz wprowadzał! Oto co się stanie, w dniu kiedy podpiszesz umowę i wprowadzisz się do mieszkania spisz liczniki prądu i gazu, może się zdażyć,że liczniki wody są tylko obsługiwane przez wodociągi, nie martw się. W przeciągu kilku dni od wprowadzenia dostaniesz listy od dostawców energii, wtedy musisz albo odesłać swoje dane do nich lub zgłosić telefonicznie wraz ze stanem liczników. W Wielkiej Brytanii masz prawo wyboru spośród kilkunastu dostawców prądu i gazu jak i oczywiście telfonii i internetu.
Ja korzystam z fenomenalnego operatora, który nie tylko jest najtańszy, posiada w usłudze prąd, gaz, telefonię, internet oraz telfony komórkowe, wszystko zawarte jest w jednym rachunku, swoim klientom wynegocjował zniżki w kilkunastu sieciach handlowych w Wielkiej Brytanii. Zniżki uzyskujemy płacąc ich kartą debetową, którą doładowujemy na przykład raz w miesiącu i wtedy 3 do 7 procent obniża się nasz rachunek miesięczny. Doskonałe rozwiązanie, na pewno wkrotce dotrze do Polski. Więcej informacji na stronie: www.saveallday.co.uk
Również dostaniesz list wzywający do opłacenia państwowej licencji RTV, możesz zapłacic za rok lub płacić miesięcznie. Ponadto urząd miasta przyśle Ci list co do podania nazwiska i wyda decyzję o podatku miejskim „Council Tax”.
Należy dodać,iż czasem w mieszkaniach są zainstalowane liczniki na prąd na przedpłaty ( doładowania ) lub wersje na monety. Tego też możesz się spodziewać, wtedy oczywiście nie masz rachunków.
3.4 Landlordzi i Agencje, wymagania do wynajmu, depozyt, credit check
Wynająć mieszkanie lub dom możemu albo bezpośrednio od właściciela ( jeśli tak woli, wtedy nie korzysta z agencji ) albo za pośrednictwem agencji nieruchomości. Agencje stosują procedury sprawdzenia wypłacalności i wiarygodności klienta wymagając m.in. aktualnych wyciągów z banku, odcinków wypłat (pay slip) za trzy ostatnie miesiące, zaświadczenia o zarobkach, referencji od aktualnego landlorda. Ponadto zostanie przeprowadzony tak zwany „credit check” mający na celu sprawdzić czy klient nie jest nigdzie zadłużony i płaci swoje zobowiązania w terminie, czyli,że ma dobrą historię kredytową. Nasuwa się tu wniosek ,że pewien okres czasu trzeba tu już być,aby jakąkolwiek historię mieć, racja i składa się na nią wszystko, konto w banku, umowa na telefon komórkowy itp. Przy wynajęciu mieszkania musimy wpłacić kaucję w wysokości półtora miesiąca wartości czynszu, kwota ta jest chroniona przez DPS ( Deposit Protection Service ) państwowy urząd sprawujący nadzór nad sprawiedliwymi zasadami wstrzymywania lub zwracania kaucji deponowanych celem zabezpieczenia właściciela mieszkania przed szkodami w lokalu lub przedwczesnym zerwaniem umowy, nie zapłacenia za czynsz itp.
3.5 Rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym
Z dniem 1 Maja 2011 zostaje zniesiony obowiązek rejestracji w Home Office naszego zatrudnienia i uiszczania opłaty dlatego też nie będę go opisywał.
3.6 Ubieganie sie o numer NIN
Zaraz po rozpoczęciu pracy należy zadzwonić pend_of_the_skype_highlightingod numer 0845 600 0643 i umówić się na rozmowę ( w urzędzie pracy JobCentre Plus ) z urzędnikiem celem przyznania National Insurance Number. Należy przywieźć paszport lub dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu, mile widziane są również: wyciąg z konta bankowego oraz dokument potwierdzający adres gdzie mieszkamy.
A może własna firma?
Wielu Polaków rejestruje własną działalność. Jest to proces bardzo prosty, można tego dokonać na stronie internetowej Brytyjskiego Urzędu Podatkowego:
http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/register-selfemp.htm
Będą potrzebne Twoje dane oraz National Insurance Number. Masz trzy miesiące na rejestrację od momentu rozpoczęcia działalności. Składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne są w przeciwieństwie do Polski relatywnie bardzo niskie, kilkanaście funtów tygodniowo. Co do szczegółów rozliczeń podatkowych warto skorzystać z usług biur rachunkowych, które można znależć na stronie tygodnika www.cooltura.co.uk
Podatki, PITy 45, 60
Jesli jesteś zatrudniony na początku kwietnia każdego roku otrzymujesz od pracodawcy P60 , dokument potwierdzający Twoje zarobki oraz kwoty jakie zostały potrącone na podatek oraz ubezpieczenie „NI”. W pierwszym roku pracy każdy z nas otrzymał zwrot przynajmniej części podatku, gdyż podatek musi być potrącany w pełnej wysokości nawet w przypadku pierwszej pracy, ale kwota nieopodatkowana, którą można zarobic bez podatku ( ok. 6000GBP) powoduje,że mamy prawo do zwrotu. Uproszczony przykład, jeśli pracowaliśmy 10 miesięcy i zarobilismy 10 tysięcy funtów, a pobrano od nas 1000 funtów z całej kwoty 10 tysięcy, 600 podlega zwrotowi, gdyż 6000 jest nieopodatkowane. Mogę polecić tu firmę www.taxback.com ,z której korzystałem i była skuteczna w odzyskaniu podatku.
P45 to dokument wystawiany przez pracodawcę, od którego rezygnujemy z pracy i przekazujemy go nowemu pracodawcy,aby liczyła nam się ciągłość pobranych zaliczek na podatek itd.
Rejestracja w przychodni zdrowia, GP
Powinniśmy się zarejestrować do przychodni zdrowia , do lekarza „rodzinnego” GP. Rejestracja jest bezpłatna, będzie nam potrzebny paszport lub dowód osobisty oraz potwierdzenie adresu gdzie mieszkamy, gdyż jest to potrzebne do potwierdzenia, iż jest to przychodnia właściwa dla naszego rejonu. Usługi GP są bezpłatne.
6.1 Dentysta NHS, karta EHIC,recepty
Usługi stomatologiczne są płatne. Gabinety dentystyczne są prywatne, aczkolwiek niektóre z nich mają podpisane umowy z „NHS” ( odpowiednik „NFZ” ) wtedy leczenie po części jest refundowane, ale nie całkowicie z wyjatkiem dzieci do 16 roku życia, kobiet w ciąży, dorosłych otrzymujących zasiłki lub osób powyżej 60 roku życia. Ta sama reguła tyczy bezpłatnych recept. Osoby pracujące, nie pobierające żadnych zasiłków otrzymujący receptę i płacą za lek ok. 7 funtów. Nie jest to wygórowana cena w porównaniu z Polskimi lekami.
Karta EHIC, potwierdza ,że jesteśmy ubezpieczeni w UK i kiedy wyjeżdżamy np. do Polski jesteśmy ubezpieczeni. Zamawiamy ją wypełniając formularz online:
https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do
W przeciągu kilku dni zostanie ona nam wysłana bezpłatnie na adres domowy.
Po roku pracy
Po 12 miesiącach ciagłego zatrudnienia lub działalności gospodarczej możemy złożyć do urzędu imigracyjnego Home Office wniosek na rezydenturę, kiedyś dokument ten nosił nazwę Residence Permit, obecne Registration Certificate.
7.1 Zezwolenie na pobyt,czasowa rezydentura
Formularz można sciągnąć z poniższego linka:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea11.pdf
Do wypełnionego formularza należy dołączyć 2 fotografie paszportowe, zaświadczenie z pracy potwierdzające okres zatrudnienia, payslipy ( odcinki wypłat ) za okres 12 miesięcy, paszport lub dowód osobisty. Osoby prowadzące działalność załączają dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności oraz potwierdzenie opłaconego podatku. Proces ten jest bezpłatny chociaż może być długotrwały, nawet do kilku miesięcy.
Małe zarobki?
System socjalny dla małozarabiajacych przewidział dodatki, zasiłki. Dla osób bezdzietnych Tax Credit, dla osób posiadających dzieci Child Benefit oraz Child Tax Credit.
8.1 Świadczenia socjalne, zasiłki
Wnioski na te świadczenia należy składać do Urzędu Skarbowego: http://taxcredits.hmrc.gov.uk/HomeNew.aspx
Ponadto istnieje dodatek do czynszu i ulga od kwoty podatku miejskiego, o które należy sie starać w urzędzie miasta tzn. Council odpowiadającemy naszemu miejscu zamieszkania.
8.2 Dzieci, szkoła
Dzieci do 16 roku życia podlegają obowiązkowemu i bezpłatnemu szkolnictwu. W miejscu Twojego zamieszkania bliższych informacji dotyczących, do której szkoły powinieneś zapisać swoje dziecko udzieli Ci pracownik informacji biblioteki miejskiej.
Po kolejnych 4 latach pobytu
Po kolejnych 4 latach pobytu możesz starać się o status stałego rezydenta, procedura jest podobna do omówionej w punkcie 7.
9.1 Stała rezydentura
Formularz należy pobrać poniżej:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/eea/eea31.pdf
Problemy
Jak to w życiu bywa, możemy napotkać na różnego typu problemy. Na przykład problemy konsumenckie lub nawet zdaża się, że oczekujemy na zasiłek wiele miesięcy i nie wiemy co zrobić. Jako student prawa i tłumacz policyjny stworzyłem serwis internetowy, gdzie pomagam rozwiązać różnego typu problemy indywidualnie. Wiecej szczegółów na stronie: www.poradauk.wizytowka.pl
10.1 Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w kazdym mieście
Citizens Advice Bureau to biura porad dla obywateli, usługi tych biur są bezpłatne, pracujący tam wolontariusze posiadaja ogolną wiedzę z zakresu prawa, ponadto dysponują specjalnymi bazami danych i mogą błyskawicznie znaleźć odpowiedzi na zadawane im pytania, czasami pomoc indywidualna może również obejmować to, iż urzędnik wykona w naszym imieniu telefon lub napisze list do instytucji, której nasza sprawa dotyczy. Spis biur znajduje się na stronie http://www.citizensadvice.org.uk/
10.2 Rzecznik Konsumenta
Rzecznicy konsumenta są podzieleni na dziedziny usługowe, oto kilka przykładów:
Rzecznik konsumenta d/s finansowych: http://www.financial-ombudsman.org.uk/
Rzecznik konsumenta d/s telekomunikacyjnych: http://www.otelo.org.uk/
Rzecznik konsumenta d/s energii ( prąd, gaz ):
http://www.energy-ombudsman.org.uk/
W każdym przypadku musimy najpierw złozyć reklamację lub skargę do kontrahenta, którego klientami jesteśmy. Jesli to nie pomoże, wtedy zgłaszamy sprawę do odpowiedniego rzecznika.
10.3 Pomoc Biur Poselskich
Jeśli nasza sprawa jest bardzo trudna i nie uzyskujemy odpowiednich rezultatów na przykład od rzeczników, a jesteśmy przekonani, że mamy rację i mamy na to dowody, nie musimy się obawiać kontaktu z posłem okręgu, w którym mieszkamy. Najlepiej wysłać list opisujący problem do posła sprawującego urząd z okręgu, w którym mieszkamy. Znaleźć posła z Twojego okręgu możesz wpisując Twój kod pocztowy na stronie: http://findyourmp.parliament.uk/
10.4 Głośni sąsiedzi
Noc, a u sąsiadów głośna muzyka, nie możemy spać, co zrobic? Jeśli przychodzi Ci na myśl zadzwonić na policję, muszę Cię zmartwić, nie jest to sprawa dla policji,w każdym razie nie, jeśli chodzi o hałas, natomiast słysząc krzyki przemocy i jeśli ewidentnie słyszymy, że komuś dzieje się krzywda wtedy natychmiast musimy dzwonić na numer 999 z każdego telefonu, komórkowego również, operator zapyta czy chcemy być połączeni z policją, strażą pożarną lub pogotowiem, prosimy o policję. Wracając do hałasu nocą, na przykład głośna muzyka, problem ten zgłaszamy do urzędu miasta (council), do działu „Environmental Health department”.
10.5 Konflikt z prawem
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn zostaniemy aresztowani przez policję, warto znać swoje prawa.
10.6 Policja, tłumacze, adwokaci
Każdy zatrzymany ma prawo do bezpłatnego adwokata z urzędu, który przyjedzie na komisariat, nie musimy odpowiadać na żadne pytania dopóki nie porozmawiamy z adwokatem. Mamy również prawo do bezpłatnego tłumacza. Z doświadczenia jako tłumacz policyjny wiem, że warto skorzystać z usługi adwokata z urzędu, któremu dużo łatwiej będzie bronić Ciebie, niż zrobiłbyś to sam.
10.7 Pomoc w nagłych wypadkach, policja, pogotowie, straż
Jeśli jest nam potrzebna pomoc lub wzywamy ją dla kogoś innego, nawet jeśli jest to nieznajomy nie należy się obawiać, iż na przykład pogotowie ratunkowe obciąży nas kosztami za wezwanie lub pojawi się problem jeśli ofiara nie jest ubezpieczona. Służby te są opłacane poprzez urzędy miasta z podatku miejskiego, nawet jeśli pacjent jest nieubezpieczony, za udzieloną pomoc nie będzie musiał placić. Numer na który dzwonimy to 999 lub 112. Osobiście zawsze korzystam z 999.
11 Studia w Wielkiej Brytanii
Od momentu wejscia Polski do Unii Europejskiej, Polacy mają dostęp do szkolnictwa wyższego taki sam jak Anglicy, wcześniej opłaty za studia były wyższe dla studentów z poza Unii. Studia stacjonarne często obejmują zajęcia, które nie odbywaja się codziennie, także student może pracować w niepełnym wymiarze czasu, może też ubiegać się o pożyczkę, więcej informacji na stronie: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/Applyingforthefirsttime/DG_171539
11.1 Egzaminy językowe
Jednym z wymogów przyjęcia na studia jest udokumentowanie znajomości języka angielskiego na odpowiednim poziomie. Popularne egzaminy, które można zdać to IELTS: http://www.ielts.org/default.aspx lub Cambridge CAE:
http://cambridgeenglishadvanced.cambridgeesol.org/studyuk?gclid=CL7WqdvY0KcCFYEc4QodaWZuDw
Przygotowywać się do tych egzaminów można w prywatnych szkołach językowych lub w państwowych „Adult Centre Education”, które znajdują się w każdym mieście.
Jeśli chciałbyś poświęcić kilka tygodni na naukę w pełnym wymiarze czasu polecam następującą szkołę, której jestem przedstawicielem: www.world-partner.wizytowka.pl
12. Samochód, ubezpieczenie, podatek drogowy, prawo jazdy
Procedura zakupu samochodu jest dość uproszczona, w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu znajduje się fragment do wypełnienia przy zakupie, który należy odesłać pocztą do „wydziału” komunikacji „DVLA”, nie stoimy w kolejkach, aby to załatwić. Następnie samochód należy ubezpieczyć, samo „OC” ( obowiązkowe ) to „Third Party”, a „AC” to „Comprehensive”. Zniżki z Polski będą honorowane, aczkolwiek należy przedstawić zaświadczenie z polskiej ubezpieczalni i przetłumaczyć je na język angielski. Samochód możemy ubezpieczyć przez internet lub telefonicznie, polisa zostanie nam wysłana na adres domowy. Podatek drogowy oplacamy na poczcie.
13. Po kolejnym roku
Po kolejnym roku pobytu nabywamy prawo do starania się o obywatelstwo brytyjskie. Po zdanym egzaminie możemy złożyć wniosek o naturalizację. Obecnie opłata za to wynosi ok. 800 funtów. Szczegóły na stronie: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/applicationtypes/naturalisation/
13.1 Egzamin na obywatelstwo brytyjskie,wybory
Egzamin na obywatelstwo (http://www.lifeintheuktest.gov.uk/) przeprowadzany jest w formie testu na komputerze, jest to zestaw 24 pytań, mamy wybrać jedną odpowiedź prawidłową, musimy uzyskać minimum 18 poprawnych odpowiedzi, aby zdać. Koszt egzaminu to ok. 40 funtów, egzamin jest ważny bezterminowo. Posiadając obywatelstwo brytyjskie będziemy uprawnieni do udziału w wyborach parlamentarnych, nie posiadając go, możemy głosować tylko w wyborach do samorządu lokalnego.
14 Małżeństwo, ciąża, narodziny dziecka
Obywatele Polscy mają prawo zawrzeć związek małżeński na terenie UK. Para musi zgłosić się do urzędu stanu cywilnego urzędu miasta „Register Office” celem ustalenia terminu ślubu oraz przedstawienia niezbędnych dokumentów. Kobiety w ciąży są objęte bezpłatną opieką medyczną przez przychodnie rodzinne „GP”, otrzymują harmonogram badań i wizyt u pielęgniarek położnych przez całą ciążę jak rownież po narodzeniu dziecka. Matce lub ojcu przysługuje urlop macierzyński ( maternity leave ), przepisy te obecnie poddane są debacie rządowej dotyczącej systemu zasiłków socjalnych, aktualne informacje znajdują się na stronie: http://www.adviceguide.org.uk/index/life/employment/maternity_leave.htm
14.1 Mieszkania socjalne
Każdy urząd mista „Council” prowadzi rejestr wniosków osób ubiegających się o mieszkanie socjalne „Council Housing”, prawie wszędzie wyeliminowano formularze papierowe i wypełnia się je online. Każdy ma prawo złożyć wniosek. Czas oczekiwania różni się z wielu względów zarówno sytuacji indywidualnej jak również terytorium i faktycznej liczby dostępnych mieszkań. Każdy wnioskodawca otrzyma określoną liczbę punktów i musi czekać.
15 Wypadek, choroba
Jeśli ktoś ulega wypadkowi, państwowe leczenie otrzyma bezpłatnie jak przy każdej chorobie. Jeśli był to wypadek nie z własnej winy, istnieje bardzo wiele firm, które bezpłatnie zajmą się sprawą o odszkodowanie niezaleznie czy był to wypadek komunikacyjny czy w zakładzie pracy itp.
15.1 Szpitale,domy opieki, śmierć
Oczywiście leczenie szpitalne jest bezpłatne niezależnie od rodzaju choroby. Osoby starsze zależnie od sytuacji finansowej spędzają swoja starość w domach opieki, istnieje ich bardzo dużo, są one prywatne jak i państwowe. W przypadku najsmutniejszym kiedy umrze nam ktoś z rodziny przebywajacy tutaj jest kilka formalności, których musimy dopilnować. Lekarz wyda odpowiednie zaświadczenie potrzebne do uzyskania aktu zgonu z urzędu miasta w wydziale Register of Births, Deaths and Marriages.
15.2 Kremacja czy transport trumny,formalności
Jeśli zdecydowaliśmy się na kremację zmarłego, należy zgłosić się do najblizszego biura pogrzebowego, które odpłatnie zajmie się wszystkim co jest z tym związane, po ceremonii kremacyjnej przygotuje urnę gotową do transportu do Polski lub pogrzebu w UK.
15.3 Pogrzeb w Polsce,zasiłek
Jeśli pogrzeb ma się odbyć w Polsce, należy skontaktować się z Konsulatem RP celem wydania przez Konsula RP zgody na wywiezienie z Wielkiej Brytanii zwłok lub prochów zmarłego obywatela polskiego. W Polsce w powiacie, w którym ma odbyć się pogrzeb należy zwrócić się do Starosty o wydanie zezwolenia na pochowanie zmarłego, którego zwłoki lub prochy zostały sprowadzone z zagranicy. Dokument ten będzie potrzebny do uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS dla członka rodziny mieszkającego w Polsce.
16. Powrót do Polski?
Jesli postanowisz wrócić do Polski powienieneś zadbać o uzyskanie potwierdzenia opłaconych składek ubezpieczenia społecznego za okres pobytu w UK. Musisz wydrukować, wypełnić i odesłać formularz, który znajduje się pod tym linkiem: http://www.hmrc.gov.uk/forms/2005/ca3916.pdf do HMRC ( urzędu skarbowego w UK)
17. Kredyt na dom lub mieszkanie
Jeżeli masz stałą pracę i myślisz o zakupie mieszkania w UK, jest to możliwe, aczkolwiek powinieneś mieć przynajmniej 10% wartości nieruchomości w gotówce. Każdy bank udzieli Ci informacji w jakiej wysokości mógłbyś dostać kredyt – „mortgage”. Liczyć będą się Twoje zarobki, historia kredytowa i sytuacja finansowa. Twoje szanse wzrastają jeśli Twój małżonek składa wniosek razem z Tobą, zarobki Was obojga będą brane pod uwagę. Polskie banki również honorują dochody nasze z UK, jeśli chcielibyśmy kupić mieszkanie na kredyt w Polsce.
18. Emerytura
Być może wiek emerytalny jest dla Ciebie bardzo odległy. Obecnie każdy obywatel UE pracujący w UK płaci składki emerytalne „NI”. Ponadto niektórzy pracodawcy oferują dobrowolne filary emerytalne – „Pension Scheme”, do których pracownik może kontrybuować. W momencie uzyskania wieku emerytalnego świadczenie będzie wypłacane. Emerytura dodatkowa z „Pension Scheme” jest wypłacana wcześniej niż państwowa np. kiedy osiągniemy 60 rok życia, natomiast państwowa poźniej, zależnie od płci, w wieku 62 lub 65.
19. Testament
W UK testamenty – „will” sporządzane są przez adwokatów – „solicitor” lub przez specjalistów zajmujących się tylko testamentami – „will writer”. Warto dodać, iż na dobra zgromadzone w Polsce będziesz musiał sporządzić oddzielny testament w Polsce.
---
Bartłomiej Sporyszkiewicz
www.sporyszkiewicz.com
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl